* مسعود رضائی عقل سالم در بدن سالم است. آیا شما هم در محل کار خود تمام وقت به صورت نشسته و پشت میز مشغول کار هستید. اگر اینطور است بهتر است تغییری در وضعیت خود بوجود آورید. نشستن طولانی مدت در محیط کار مضرات پرخطری از جمله افزایش احتمال مشکلات قلبی، سرطان و دیابت […]

* مسعود رضائی

عقل سالم در بدن سالم است.
آیا شما هم در محل کار خود تمام وقت به صورت نشسته و پشت میز مشغول کار هستید. اگر اینطور است بهتر است تغییری در وضعیت خود بوجود آورید. نشستن طولانی مدت در محیط کار مضرات پرخطری از جمله افزایش احتمال مشکلات قلبی، سرطان و دیابت را به همراه دارد. حتی ۳۰ دقیقه‌ ورزش در باشگاه بعد از کار نیز نمی‌تواند مضرات نشستن را کاهش دهد و خطرات آن را از بین ببرد. نشستن طولانی مدت به اندازه سیگار کشیدن خطرناک است. برای مبارزه با خطرات نشستن می‌توان از حرکاتی مانند ایستادن، حرکات کششی و راه رفتن استفاده کرد. روش‌های زیر می‌توانند به فعالیت بیشتر کارمندان کمک کنند.

۱- سعی کنید به صندلی خود وابسته نباشید
زمان کار در هر شرایطی به دنبال فرصتی برای ایستادن باشید. حرکت کردن در محیط کار به این معنا نیست که یک ساعت در محل کار پیاده روی کنید، سعی کنید بیشتر بایستید و از هر فرصت برای نشستن استفاده نکنید، ایستادن بیشتر به سوخت و ساز بدن کمک می‌کند. هنگامی که می‌ایستد تمام ماهیچه‌هایی که مربوط به ایستادن هستند شروع به فعالیت می‌کنند و چربی و قند بیشتری برای تامین انرژی سوزانده می‌شوند. پیشنهاد می‌شود که هر نیم ساعت یک بار بایستید، هنگامی که با تلفن صحبت می‌کنید بایستید و حتی در نهایت می‌توانید از میزهای ایستاده استفاده کنید.

۲-کمی پیاده روی کنید
یک کاربر کامپیوتر ممکن است دچار صدماتی از قبیل گرفتگی یک عضله خاص و یا کشیدگی گروهی از عضلات شود. این صدمه باعث می شود تا خون نتواند به آسانی به منطقه آسیب دیده منتقل شود تا عضله را بازسازی کند. این حرکت و پیاده روی است که می تواند این کار را آسان تر سازد. یعنی با پیاده روی جریان خون بهتر عمل کرده و گرفتگی عضله زودتر بهبود پیدا می کند. بهتر است از پله‌ها به جای آسانسور استفاده کنید. اگر با کسی کار داشتید سعی کنید به اتاق او بروید و از تلفن یا ایمیل استفاده نکنید. قدم زدن و انجام حرکات کششی کوتاه در زمان‌های استراحت و فرصت‌های پیش آمده، علاوه بر شادابی، کالری بیشتریمی سوزاند. همچنین از درد، خشک شدن و خواب رفتگی عضلات جلوگیری می‌کند.

۳- به خود یادآوری کنید
می‌توانید از زنگ هشدار گوشی تلفن همراه نیز استفاده کنید. زیاد نشستن و مدام یک کار تکراری را انجام دادن فقط بخشی از عضلات بدن را دگیر می کند و باعث خشکی و ضعیف شدن سایر عضلات بدن می گردد. پس به خود یادآوری کنید که فشار کاری مانع از انجام چند حرکت ساده کششی و ایستادن و خارج شدن از حالت یکنواختی نگردد.

۴- حرکات کششی انجام دهید
علاوه بر ایستادن حرکات کششی نیز انجام دهید. برای مثال می‌توانید از لگن خم شوید و سر را به سمت پایین قرار دهید. به این شکل همسترینگ کشیده می‌شود و جریان خون افزایش می‌یابد یا این که می‌توانید بایستید دست را پشت کمر قرار دهید کمر را به سمت عقب خم کنید، قسمت قفسه سینه را باز کنید حرکت دیگر این است که کف دست‌ها را بر روی یکدیگر قرار دهید و آرنج‌ها را تقریبا به صورت ۹۰ درجه نگه دارید. هنگامی که دست‌ها را به هم فشار می‌دهید عضلات سینه را منقبض کنید. این حرکت بر روی شانه، سینه و عضلات سه سر کار می‌کند.
اگر می‌توانید دست‌ها را بر روی دسته صندلی قرار دهید و چند سانت بدن و پاها را از زمین و صندلی جدا کنید. این حرکت باعث قدرتمند شدن عضلات بالا تنه می‌شود و جریان خود را افزایش می‌دهد.

۵- طرز فکر خود را تغییر دهید
کسی از شما نمی‌خواهد که از امروز ۲۰ دقیقه‌ یوگا انجام دهید و یا با دوچرخه به محل کار بروید. از کارهای ساده شروع کنید. کمی ایستادن، راه رفتن و حرکات کششی می‌تواند سبک زندگی شما را تغییر دهد. بهتر است به ورزش ساده‌تر نگاه کنید و آن را کار پیچیده ای تصور نکنید.

دسته بندی: جامعه, ورزش, یاداشت ها برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد