مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی گفت: سالانه ۳۵ درصد از تولیدات طلای کشور از معادن طلای آذربایجان غربی استحصال و فرآوری می گردد و این استان با دارا بودن ٣معدن طلا و ۳ واحد فرآوری و شمش ریزی طلا رتبه دوم طلای کشور را دارا است. عبدالحمید سرتیپی در همایش انجمن زمین شناسی […]

مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی گفت: سالانه ۳۵ درصد از تولیدات طلای کشور از معادن طلای آذربایجان غربی استحصال و فرآوری می گردد و این استان با دارا بودن ٣معدن طلا و ۳ واحد فرآوری و شمش ریزی طلا رتبه دوم طلای کشور را دارا است.

عبدالحمید سرتیپی در همایش انجمن زمین شناسی ایران که با حضور مدیران برجسته و تأثیرگذار در حوزه علوم زمین و معدن ایران و به میزبانی دانشگاه ارومیه در حال برگزاری است، گفت: آذربایجان غربی از قابلیت عمده معدن، مرز و وجود جاذبه های طبیعی در حوزه گردشگری برای توسعه اقتصادی برخوردار می باشد که باید از این قابلیت ها برای توسعه همه جانبه اقتصادی، تجاری و جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی به نحو احسن استفاده کرد.

سرتیپی بیان کرد: سالانه ۱۴۰ هزار تن دی اکسید تیتانیوم برای مصرف در رنگ دانه های کارخانجات رنگ سازی به ارزش بیش از ۲۱ هزار میلیارد تومان وارد کشور می شود که با استخراج و فرآوری این ماده معدنی از معدن تیتیان قره آغاج ارومیه در داخل کشور بومی سازی خواهد شد و سالانه از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور جلو گیری به عمل خواهد آمد.

او با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص جذب سرمایه گذار و استخراج معدن تیتان قره آغاج ارومیه گفت: برای بهره برداری از معدن تیتان قره آغاج ارومیه که یکی از ظرفیت های معدنی این استان محسوب می شود ۳ شرکت بزرگ سرمایه گذاری جذب شده اند که در ایام آتی نسبت به آغاز فعالیت خود در این معدن اقدام خواهند کرد که در مرحله اول برای یک هزار و ۵۰۰ نفر بصورت مستقیم زمینه اشتغال فراهم خواهد شد.

سرتیپی اضافه کرد: درخصوص اکتشافات و پتانسیل یابی در حوزه مواد معدنی بخصوص معادن فلزی در استان مطالعات خوبی صورت گرفته و محدوده های امید بخش جدید در استان کشف شده است به عنوان مثال در شهرستان چالدران چند محدوده کانی فلزی شناسایی و اقدامات اولیه اکتشافی صورت گرفته است که زمینه واگذاری این محدوده ها برای سرمایه گذاری به صاحبان سرمایه جدید از طریق مراحل قانونی فراهم شده است.

مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی در این همایش تأکید کرد: تمام فرآیندهای زمین شناسی در پوسته استان آذربایجان غربی رخ داده است و این استان سرشار از مواد معدنی می باشد بخصوص در حوزه مواد معدنی طلا که جزو استان های طلایی کشور بشمار می رود.

سرتیپی گفت: در حال حاضر ۵۲ نوع ماده معدنی در استان آذربایجان غربی شناسایی شده است که قابلیت سرمایه گذاری را دارند، این استان با دارا بودن ۲۵۰ معدن سنگ تزئینی دارای پروانه معتبر ۲۵ درصد از سنگ نما و تزئینی مورد نیاز کشور را تأمین می کند.

او با اشاره به ظرفیت مرزی استان با کشورهای اورآسیایی اظهار کرد: با توجه به اینکه آذربایجان غربی با چند کشور اورآسیایی دارای مرز مشترک می باشد بخصوص مرزهای بازرگان، رازی و سرو که با کشور ترکیه مرتبط هستند و به عنوان تنها مرزهای خاکی ورود به کشورهای اروپایی محسوب می شوند زمینه صادرات با هزینه حمل و نقل پائین را فراهم کرده اند.

مدیرکل صمت استان آذربایجان غربی افزود: برای ایجاد ارزش افزوده مناسب برای مواد معدنی استخراج شده از معادن استان باید سرمایه گذاری مناسب در حوزه صنایع معدنی استان اتفاق بیافتد که تاکنون اقدامات خوبی نیز در این زمینه رخ داده است که احداث و راه اندازی واحد دانش بنیان سیلیکون متال خوی نمونه این اقدامات است.

دسته بندی: جامعه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد