معاون برنامه ریزی و جانشین رئیس کمیته تحقیقات و فناوری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: چالش های آب استان بسیار فراتر از آنچه دیده می شود بوده و اگر تصمیمات جدی در این خصوص گرفته نشود شاهد تبعات منفی با دورنمای ناخوشایندی خواهیم بود. به گزارش پایگاه خبری سردار بوکان به نقل از  […]

معاون برنامه ریزی و جانشین رئیس کمیته تحقیقات و فناوری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: چالش های آب استان بسیار فراتر از آنچه دیده می شود بوده و اگر تصمیمات جدی در این خصوص گرفته نشود شاهد تبعات منفی با دورنمای ناخوشایندی خواهیم بود.
به گزارش پایگاه خبری سردار بوکان به نقل از  کردپرس، در نشستی با حضور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ارومیه ، رئیس پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ارومیه و دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه ، معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی و معاونین و مدیران حوزه تحقیقات شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ، چالشهای منابع آب با تمرکز بر اولویتهای پژوهشی و نقشه راه پنج ساله جهت هموار نمودن مشکلات پیش روی صنعت آب استان مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست بابک نیک‌نیا، معاون برنامه ریزی و جانشین رئیس کمیته تحقیقات و فناوری شرکت گفت: چالشهای آب استان بسیار فراتر از آنچه دیده میشود بوده و اگر تصمیمات جدی در این خصوص گرفته نشود شاهد تبعات منفی با دورنمای ناخوش‌آیندی خواهیم بود.

او افزود: در این راستا لازم است با تکیه بر تحقیقات کاربردی و کمک محققین این حوزه نقشه راه مناسبی در جهت کمتر نمودن تنش ها و هموار نمودن بخشی از مسیر گام برداریم.

نیک نیا ادامه داد: شرکت آب منطقه ای حداکثر توان خود را برای احصای چالشهای بخش آب و تحقیقات کاربردی بکار گرفته تا علیرغم منابع مالی محدود این حوزه بتوانیم بیشترین نتیجه را گرفته و به اهداف پیش بینی شده در راستای حل مشکلات آب استان نزدیک تر شویم.

عدم موفقیت بخش عظیمی از طرح های احیای دریاچه ارومیه

در ادامه محمد اشرفی معاون حفاظت و بهره برداری و عضو کمیته تحقیقات شرکت آب منطقه ای استان طی سخنانی ضمن تاکید بر اهمیت بیش از پیش منابع آب در استان آذربایجان غربی گفت: بحث احیای دریاچه ارومیه بعنوان مهمترین موضوع بخش آب استان از سال ۹۳ تا کنون مطرح است و تلاشهای بسیاری در جهت احیای این دریاچه نیز بکار گرفته شده است.

او ادامه داد: متاسفانه با توجه به تغییرات اقلیمی و افت آب های زیر زمینی عملا شاهد عدم موفقیت بخش عظیمی از این طرح ها وعدم احیای این دریاچه هستیم بطوری که تراز امروز دریاچه به تراز سال ۱۳۹۴ رسیده است که همین امر لزوم بازنگری و آسیب شناسی عدم موفقیت طرح های احیای دریاچه ارومیه را دوچندان میکند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان افزود: توسعه کشاورزی در مناطق شیبدار و تغییر کاربری زمینهای کشاورزی از دیم به آبی آسیبهای جدی را بر منابع آبی زیرزمینی زده و موجب وخامت هرچه بیشتر وضعیت دریاچه ارومیه نیز می شود.

شرفی بیان کرد: در برخی از مناطق حتی طرح های آبیاری نوین نیز پاسخگو نبوده و کشاورزان منطقه بناچار اقدام به حفر چاه های غیرمجاز می نمایند، بطوری که امروز سرعت حفر این چاه ها از مسلوب المنفعه نمودن آنها سبقت گرفته است.

او ابراز امیدواری کرد: با پتانسیل های موجود در دانشگاه بتوان راهکارهایی برای مجموعه مشکلات موجود در بحث آب و در بخشهای شرب،صنعت و کشاورزی و در بحث کمی و کیفی آب ارائه داد و از این چالشها عبور نمود.

افت شدید آبخوان و فرونشست زمین در آذربایجان غربی

در این نشست همچنین مهرنگ دوستی رضایی مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب و عضو کمیته تحقیقات شرکت آب منطقه ای ضمن تشریح وضعیت منابع آبی استان گزارشی از افت منابع آب زیر زمینی در سطح استان ارائه کرد و افزود: شرایط موجود در بخش آبهای زیرزمینی شرایطی بسیار نامطلوب بوده ودر برخی مناطق استان شاهد افت شدید آبخوان و تبعات آن همچون فرونشست زمین بوده که این شرایط لزوم بازنگری و اصلاح برنامه ریزی منابع آب را دوچندان نموده است.

او افزود: در حال حاضر منابع آب داخل استان قابل اعتماد نیست و منابع آبی ورودی از کشورها و استانهای همجوار نیز دچار تنش جدی شده است و از سویی دریاچه ارومیه بخش قابل توجهی از آب خالص استان را مورد مصرف قرار میدهد که همه اینها نیاز به تغییر و اصلاح روشهای مصرف آب را دوچندان نموده است.

دوستی رضایی بر همکاری و همراهی سایر بخش ها علی الخصوص بخش کشاورزی استان تاکید کرد و گفت: اجرای درست و متناسب شیوه های نوین آبیاری می تواند کمک شایانی بر کاهش مصرف منابع آب داشته باشد.

به گزارش کردپرس از آب منطقه ای آذربایجان غربی؛ در پایان این نشست مقرر شد بر اساس تفاهم نامه موجود فی مابین دانشگاه ارومیه و شرکت آب منطقه ای استان همکاری های تحقیقاتی لازم برای رسیدن به نتایج مطلوب در کمترین زمان و با بهره وری بالا در مدیریت مصرف آب انجام پذیرد.

دسته بندی: جامعه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد