روژین ابراهیمی مسئول سنجش کودکان و نوجوانان بوکان تعریف اختلال یادگیری ؛ یک اختلال عصب شناختی است یا به بیان ساده اختلال یادگیری ناشی از تغییر در شیوه «سیم کشی» مغز یک فرد می باشد . کودکان مبتلا به این نوع اصطلاح به اندازه همسالان یا حتی بیشتر گاهاً باهوش هستند. تعریف اینکه عموم از […]

روژین ابراهیمی
مسئول سنجش کودکان و نوجوانان بوکان

تعریف اختلال یادگیری ؛ یک اختلال عصب شناختی است یا به بیان ساده اختلال یادگیری ناشی از تغییر در شیوه «سیم کشی» مغز یک فرد می باشد .
کودکان مبتلا به این نوع اصطلاح به اندازه همسالان یا حتی بیشتر گاهاً باهوش هستند. تعریف اینکه عموم از اختلال نام می برند به عنوان بیمار یا کودکی کند ذهن یا استثنایی و بیمار کاملاً غلط و رد شده می باشد.
آلبرت انیشتن تا ۹ سالگی نمی توانستند بخوانند ، ژنرال جورج پتون و نلسون راکفر معاون رئیس جمهور در تمام طول زندگی خود در خواندن مشکل داشتند اما در موفق بودن آن ها متأثر نبود.
متأسفانه والدین گرامی در کمال نا آگاهی با چنین کودکانی که راحت نمی خوانند و نمی نویسند بر خورد کرده و در کمال قدرت فرزندان خود را مورد مقایسه گری قرار می دهند بی خبر از آنکه هیچ تحصیلی ارزش بی اعتمادی فرزندان عزیز را ندارند.
*راه کار های اصولی* : والدین گرامی در سنین پایین که کودک شروع به حرف شناسی و بازیافت و ثبت و ضبط کلام را دارد کاملا درست و قاطع با کودک خود صحبت کنید و در صورت مشاهده عوامل زیر به روان شناس بالینی مراجعه فرمائید که در زمینه اختلال یادگیری کار کرده باشد.
۱) سنجیده سخن نگوید.
۲) فن شنودگی را که غالباً از بزرگسالان می آموزد را درست ادا ننماید.
۳) در نوشتن کلمات حروف را درست ننویسد ، پیش و پس کردن حروف مِن مِن کردن در خواندن.
۴) در جمله بندی سازش افعال اشتباه باشد.
۵) نتواند جمله را به طور کامل ثبت و ضبط کند.
۶) معکوس نویسی
۷) در خواندن و قدرت توجه ضعف داشته باشد.
۸) در نوشتن بیش از حد غلط املایی داشته باشد و توجه نکردن به نقطه گذاری ، چسبانیدن حروف .
۹) در تلفظ و ادای کلمه اصطلاحات را اشتباه کند و به همین صورت اشتباه بنویسد.
امروزه با پیشرفت علم و فناوری ابتدا کودکان را سنجش کرده سپس بعد از شناسایی LD های مشخص شده و مربی و مدرس اختلال شروع به کار در زمینه ی نقص کودک می کند.
متأسفانه باور غلط والدین که اذعان دارند کودک آنها چندین معلم را تعویض نموده بازهم مشکل اصلی حل نشده است بر می گردد به همین (LD) های مشخص در کودک که کار یک معلم محترم عادی نیست که تنها توسط مسئولین و درمان گران اختلال حل می شود.
« اختلال یادگیری بیماری نیست»
زمان پیگیری از ۵ سال به بالا می باشد و چه بسا هستند دانش آموزانی که در سنین ۱۵ سالگی نمی توانند اسم و فامیل خود را درست بنویسند این نقض ها با همکاری معلمین عزیز و مسئولین اختلال می باشد که باید در دوره های اول تحصیلی به مدرسین و مسئولین اختلال سپرده می شوند.
نام های پژوهشی در اختلال یادگیری
خواندنDyslexia
نوشتنDysgraphia
ریاضیDyecalculia

دسته بندی: جامعه, سلامت برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد